A kor előrehaladtával az egyik leggyakoribb kórkép a porckorongsérv (discus hernia). Azonban ezt általában bizonyos szakaszok előzik meg. Ezt fogjuk most végigvenni.
A csigolyák között porckorongok találhatóak, amelyek célja, hogy biztosítsa a gerinc mozgékonyságát. Két része van egy belső kocsonyás mag (nucleus pulposus) és egy külső rostos gyűrű (anulus fibrosus). A mag kiboltosulhat és végső fázisban át is szakíthatja a a rostos gyűrűt, ez a porckorongsérv.
Rizikófaktor az egyoldalú terhelés, a helytelen testtartás, ülő munka, illetve a kor. Fiatal korban a discus azaz a porckorong falát alkotó gyűrű rugalmas, belső magjának folyadéktartalma magas. A folyadéktartalom reggel a legnagyobb és lefekvés előtt a legalacsonyabb. Ennek oka, hogy nap közben viseli a test súlyát, ami kipréseli belőle a folyadékot, majd ez az éjszakai fékvőhelyzet során újra felgyűlik benne (ezért vagyunk reggel magasabbak). Ahogy öregszünk ez a rugalmasság és folyadéktartalom csökken (egyre kevésbé mozgékony, flexibilis a gerincünk).
A porckorongsérv fázisai:
- fázis: Discus degeneráció
A nucleus pulposus kidomborodik, de a rostos gyűrű még ép marad - fázis: Prolapsus
Ilyenkor a belső mag kiboltosul, a protrusionál súlyosabb, az anulus fibrosus deformálódik, de még nem szakad. - fázis: Extrusio:
A rostos gyűrű átszakad, de a kocsonyás mag még egyben van. - fázis: Sequestratio:
A rostos gyűrű átszakadása után a belső mag állománya szétesik.
A porckorongsérv tünetei:
- A sérv helyétől függően végtagfájdalom, mely a gerincből sugárzik
- Fejfájás
- Érzéskiesés, érzészavar
- Zsibbadás, tűszúrásérzés, hangyamászás-érzés
- Egyensúlyzavar
- Fülzúgás
Ahogy minden esetben itt is az elsődleges a megelőzés.
- Testmozgás (kifejezetten jól tehermentesít az úszás), de óvjuk a nagy terheléstől, valamint alaposan melegítsünk be
- Megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás (legalább napi 2,5-3l)
- Helyes testtarás, helyes ülés
- Ideális testsúly elérése (megóvjuk a gerincünk a fölösleges plusz tehertől)
A kialakult porckorongsérv esetén a gyógytorna, manuálterápia, fizioterápiás kezelések hosszú távon enyhülést, de akár tünetmentességet is hozhatnak. Amennyiben a beteg tünetei ezek hatására is megmaradnak, úgy műtéti beavatkozás szokott megoldást jelenteni.
Várom meglévő és új vendégeimet az Életerő Stúdióban!
Tóth Máté
+3630-585-7223