Telefon

+36 70 3258 673

E-mail

eleterostudio@gmail.com

Nyitvatartás

Hétfő - Péntek: 08:00 - 19:00

Porckorong sérv (discus hernia)

(néha gerinc sérvnek is nevezik)

 

A gerincoszlop szelvényezett szerv, mely csigolyákból áll. A csigolyákat egymástól a porckorongok választják el. Olyan, mintha egymás fölé helyezett csontkockákból tornyot építenénk és a kockák közé radírgumikat helyezünk el. A porckorong tehát olyan rugalmas kötőelem, melynek legfontosabb szerepe a járás közben a regzések csillapítása. Ha a kockákat kilyukasztjuk, az egymás fölé helyezett kockák közepében létrejön egy csatorna, ez a gerinc csatorna, melyben a gerincvelő foglal helyet.

Az egészséges porckorong tehát egy korong alakú, radírgumi állagú szerv, mely körkörös gyűrűkből áll, középen nagy folyadéktartalmú kocsonyás maggal. Porckorongsérvről akkor beszélünk, ha a körkörös gyűrűk átszakadnak és a kocsonyás anyag a gerinccsatorna felé türemkedik és ott szűkületet okoz.

A porckorongsérv kialakulása:

porckorong sérv - discus hernia A porckorongsérv, vagy más néven gerincsérv kialakulása kapcsán feltétlenül meg kell ismerkednünk a porckorong kopás (degeneráció) fogalmával. A porckorong kopás a porckorong természetes öregedési folyamata, mely a 20-as életévek vége felé mindannyiunknál elkezdődik. A folyamat lényege az, hogy a porckorong elkezd kiszáradni, vizet veszít és így elveszíti rugalmasságát is. Az “elfajuló“ porckorong a külső erőkkel szemben sérülékenyebbé válik, összenyomásra, hirtelen megnövekvő terhelésre a gyűrűk átszakadnak, a porckorongban lévő anyag hátrafelé vándorol és létrejön az előbb említett előboltosulás.

A hirtelen megnövekvő terhelés lehet egy rossz mozdulat, emelés, vagy akár hosszabb kihagyást követően, megfelelő bemelegítés nélkül, nagy vehemenciával elkezdett, túl intenzív torna. A fent elmondottakból érthető, hogy a túlsúllyal rendelkezők nagyobb veszélynek vannak kitéve, csakúgy, mint a ritkán (bemelegítés, szakértő tréner felügyelete nélkül), de akkor nagyon intenzíven tornázók.

Tünetek

A porckorongsérv klasszikus tünetei a heves, éles fájdalom, mely a derékból a fartájék, a forgó felé, gyakran az alsó végtagba térdig, sőt bokáig sugárzik. E panaszokhoz az alsó végtag zsibbadása is társulhat. A tünetek néha alattomosan, lassan alakulnak ki. Ritka esetben a fájdalomhoz a láb mozgásainak gyengesége, még ritkábban a széklet és vizeletürítés kontrolljának a zavara is társulhat (neurológiai tünetek).

Fontos

Mindenképpen forduljunk orvoshoz, ha az utóbbi tüneteket észleljük, vagy ha a fájdalom általános fájdalomcsillapítók hatására, pár nap alatt nem enyhül jelentősen, és pár hét alatt nem szűnik meg maradéktalanul!

A porckorongsérv kezelése

Megnyugtatásul előrebocsáthatjuk, hogy a porckorongsérv az esetek kevesebb, mint 10 százalékában igényel műtéti kezelést.

Nagyon fontos hogy a diagnózis egyértelműen csak modern képalkotó vizsgálatokkal: MR, Ct állapítható meg! Egy rövid orvosi vizsgálat és egy röntgen felvétel alapján senkiről nem jelenthető ki, hogy porckorongsérve van! A kivizsgálást reumatológus, ortopéd sebész, vagy idegsebész szakorvos irányítsa!

A diagnózis felállítását követően az első lépés – kevés kivétellel – a konzervatív (nem műtéti) kezelés. Ez enyhébb esetekben pihenést, gyógyszeres kezelést jelent. Az alkalmazott gyógyszerek részben úgynevezett “nem szteroid típusú gyulladáscsökkentő gyógyszerek”. Amennyiben 7-10 nap alatt a fájdalom jelentősen csökkent, a következő lépés szakértő gyógytornász vezetésével végzett gerinctorna. Heves fájdalmak esetén nem javasolt a gyógytorna végzése, a torna elkezdését a fájdalom csökkenésének kell megelőznie!

Komolyabb, akár mozgáskorlátozottságot okozó fájdalmak esetén kórházi kezelés is szóba jön. A kezelés első lépése ebben az esetben is konzervatív, mely intravénásan infúzió formájában történik. (Az infúzió ebben az esetben majdnem mindig szteroid tartalmú.) A kezelést kiegészíthetik a gerinc mellé adott, úgynevezett blokád injekciók, és a gerinccsatornába adott epidurális injekciók. A kezelés általában 5-7 napig tart, utána ebben az esetben is gyógytorna következik.

Amennyiben neurológiai tünetek alakulnak ki, vagy a heves fájdalmak a fenti kezelések mellett 4-6 hét alatt nem enyhülnek, műtéti kezelés javasolható. Ez minden esetben a szűkületet okozó, gerincvelőt és idegszálakat nyomó porckorong előboltosulás (sérv) eltávolítását jelenti.

A műtétről

Többfajta műtéti technika létezik a betegség kezelésére: (lézeres porckorong dekompresszió, mikroszkópos mikrodiszcektómia stb). Azt, hogy a műtét milyen technikával történik, mindig a sérv elhelyezkedése, mérete, technikai feltételek, és a sebész képzettsége alapján dől el. A műtét altatásban történik és általában a műtét utáni 3-5 napon hagyható el a kórház. Az operált gerinc 6 hétig szigorú gerinckíméletet igényel! Ez nem egyenlő a fekvéssel, a beteg a kórházban elsajátított gyógytornát kell, hogy végezze mindennap, emellett sétálhat. A legfontosabb, hogy a beteg ne terhelje túl magát, a kulcsszó a rehabilitációban a fokozatosság.

A varratot a műtétet követően 10-14 nappal távolítják el, a varratszedés után 1 héttel az úszás elkezdhető. A munkába való visszatérés szellemi munka esetén a műtét után 6-8, fizikai munka esetén 10-12 héttel várható. Fontos belátni, hogy a műtéttel a porckorongnak csak az előboltosuló (sérvesedett) darabja kerül eltávolításra, a kopófélben lévő (degenerálódó) porckorong a helyén marad, így az operált betegnek a gerinctornát életmódja részévé kell tennie! Természetesen a műtét után teljes élet élhető, pl. terhesség is vállalható.

 

Recommended Articles