Amikor kellemes meleg van kint, akkor egyre többen kirándulnak, sportolnak és mozognak kint.
Vajon a problémás gerincnek mennyire tesz jót a hirtelen aktivitás?
Mozgás, sportolás közben elszenvedett kisebb baleset során jelentkező gerincfájdalom alkalmával nem mindig egyértelmű, hogy a tünetekkel kell-e orvoshoz fordulni, vagy elegendő a pihentetés, hűsítés, fájdalomcsillapítás. Sérülések bárkinél előfordulhatnak, de hogyan előzzük meg a kellemetlenségeket?
Sportoláskor a komolyabb gerincsérülések kockázata 6 egyszerű szabály betartásával csökkenthető:
- A mozgás, az aktivitás életkortól függetlenül segít fittnek és testileg, lelkileg egészségesnek maradni, ezen belül törekedni kell a hátizmok és a törzs izmok. Emelésnél vigyázni kell a megfelelő testhelyzet és technika használatára: álljunk teljesen szembe és minél közelebb az emelendő tárgyhoz, hogy gerincünknek semmiképpen ne kelljen emelés közben még csavarodnia is! Hajolva emelés helyett hajlítsuk a térdünket és a csípőnket, felegyenesedéskor tudatosan ügyeljünk a farizmok erőteljes megfeszítésére.
- Edzés előtt ne maradjon el a megfelelő bemelegítés, utána pedig néhány levezető nyújtógyakorlat sem!
- Napi 7-8 óra pihentető alvásra szüksége van a felnőtt szervezetnek is!
- A túlsúly kerülése is védi a gerinc egészségét, megkíméli a folyamatos többletterheléstől.
- A gerincfájdalom jelentkezésekor érdemes mielőbb tisztázni annak okát, már csak azért is, hogy ne legyen akadálya a további mozgásnak. Az ágynyugalom, a pihentetés akut esetben jó hatású, de hosszabb távon a hátizmok elerőtlenedésével jár, ami fokozza az újabb sérülés veszélyét.