Ha gyorsan szeretnénk fájdalmat csillapítani, akkor az esetek nagy részében bekapunk egy fájdalomcsillapító gyógyszert. Sok esetben azonban elegendő a gyógynövényes megoldás is. Nézzünk néhány elterjedt és hatásos fájdalomcsillapító gyógynövényt:
Citromfű:
A citromfüvet már az ókori görögök és rómaiak is ismerték. Leveleinek hatóanyagai illóolajok, cseranyagok, flavonoidok. A citromfűben citrál és A-vitamin is található, amelyek által segíti az emésztést, enyhíti a különböző eredetű görcsöket, a fejfájást, a hasfájást és a reumás fájdalmakat is. Lázcsillapító hatással rendelkezik, kiváló az influenza és a megfázásos betegségek leküzdésében, a hányinger csillapításában és kimerültség ellen is. Emésztési rendellenességek esetén (gyomorrontás, gyomorsavtúltengés), valamint hasmenés és felfúvódás fennállásakor is hatásos.
Levendula:
Régóta alkalmazzák fájdalomcsillapító, görcsoldó és nyugtató szerként. A bőrbe masszírozva csökkenti a fáradtságot, az izom és reumás fájdalmakat is. A szív- és érrendszeri betegségek kapcsán felmerülő különböző tüneteket is enyhíti. Teája idegnyugtató hatású, de ismert a fejfájás csillapító és fertőtlenítő hatása is. A levendulavirágokat gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére.
Borsmenta:
Már az ókorban felismerték a mentalevél emésztés- és étvágyjavító jótékony hatását. Később alkalmazták gyomor-, epe-, bélbántalmak ellen, de a borsmenta csökkenti a hányingert is. Bizonyítottan jó szélhajtó, görcsoldó, idegnyugtató, fejfájás csillapító, fertőtlenítő, vértisztító, és hatásos a légúti megbetegedések kezelésében, valamint menstruációs zavarok megszüntetésében is. A borsmenta olaja a bőrbe dörzsölve az izomfájdalmak enyhítésére is kiváló. Az Életerő Stúdió masszőrei is előszeretettel használják fájdalomcsillapító kezeléseikhez.
Őszi Margitvirág:
A növény gazdag illóolajokban, melynek gyakori összetevője a kámfor is, melyet vivőolajjal keverve az Életerő Stúdióban is használunk masszázshoz. Hatóanyagai között megtalálhatóak még a flavonoidok is. A szárított levelek migrénes rohamokat megelőző hatásúak.
Mák:
A mákteát már az ókori Egyiptomban és Mezopotámiában is fogyasztották. Már a fáraók földjén is felismerték, hogy a mák nedvét gyógyszerként alkalmazhatják különböző fájdalmak csillapítására. Gyomor- és bélgörcsök ellen is hatékony, de a menstruációs zavarok elhárításában is hasznos. A mák termése és a tejnedve, az ópium igen gazdag alkaloidokban, főleg morfinban, kodeinben, narkotinban, amelyek fontos gyógyszerek alapanyagai.
Cickafarkfű:
A női problémáknál igen közkedvelt gyógynövény. Enyhíti a menstruációs fájdalmakat, görcsöket. Nyugtató, gyulladásgátló, vérzéscsillapító és vérképző hatású. Teaként és ülőfürdőként is használható.
Szegfűszeg:
Előszeretettel alkalmazzuk fogíny fájdalmak csillapítására. Enyhén érzéstelenítő hatása is van. Legcélravezetőbb, ha szájüregi probléma esetén elrágcsálunk néhány szemet.