Lila foltok a karon, combon. Mi lehet az oka?
Masszázs közben gyakran észrevesszük vendégeink lábán, karján a kék-zöld foltokat. Általában egy szimpla hétköznapi esemény váltja ki pl. beütik valahová, asztal sarkába, szekrény oldalába stb. Az esetek többségében ezek a foltok ritkán jelennek meg és napokon belül felszívódnak. Megmosolyogjuk ügyetlenségünket, de nem tulajdonítunk nekik nagyobb jelentőséget. Jegelésen és fekete nadálytő krémmel való kenésen kívül egyebet nem nagyon tudunk tenni a gyorsabb eltüntetésért. Oka a hajszálér falának elrepedése.
Ilyen esetekben a “megütődött” testfelszínt kerülve a többi részt lehet masszírozni, nem okozunk vele további problémákat.
De mi van akkor, ha feltűnően gyakran és nem egy-két, hanem sok folt jelenik meg test szerte?
Vizsgáljuk meg közelebbről a dolgot!
A vérlemezkék fontos szerepet töltenek be a véralvadás beindításában, így funkciózavarai vérzékenységet okoznak, ami akár súlyos méreteket is ölthet.
A vörös csontvelőben keletkező vérlemezkéknek – azaz trombocitáknak- az elsődleges véralvadásban, vérzéscsillapításban van kiemelkedő szerepük. Sérülés esetén a nagy vérvesztés elkerülése érdekében összecsapódnak az érfalhoz kitapadnak és alvadékot, egyfajta „dugót” képeznek a sérült éren.
Amennyiben a vérlemezkék funkciójában zavar keletkezik, úgy a véralvadás nem tud normál módon zajlani, a vérzés tovább tart, esetleg átmeneti csillapodás után újra elindul. Lehet veleszületett illetve szerzett állapot is – mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.
A vérlemezkék szerzett működészavarát leggyakrabban bizonyos gyógyszerek (pl. aszpirin, reuma gyógyszerek) okozzák, vagy rosszindulatú daganatok gyógyszerei, de autoimmun betegségek, mérgezések is állhatnak a háttérben. Veleszületett funkciózavarral jár, hogy a vérlemezkék felszínén lévő receptorok, vagy a bennük található hírvivő anyagok, enzimek kórosak, hiányoznak, ezért nem tudják a véralvadást elősegítő funkciójukat ellátni.
A vérlemezkék funkciózavarai okozta veleszületett betegségek
Von Willebrand szindróma: statisztikák szerint a vérzékenység leggyakoribb formája a von Willebrand szindróma, melyet a von Willebrand nevű alvadási faktor hiánya, illetve csökkent működése okoz. Ilyenkor az érfal sérülése esetén a vérlemezkék kitapadása és összecsapzódása nem megy végbe tökéletesen, sőt a VIII-s alvadási faktor aktivitása is lényegesen csökken, ami tovább fokozza a vérzékenységet.
A betegségnek több változata ismert és 20% – a súlyos vérzékenységgel jár. Pl. az erős vérzéssel járó menstruációs panaszok kb 10-15%-áért felelős ez a típusú vérzékenység.
Bernard-Soulier szindróma: a betegség hátterében vérlemezkén lévő bizonyos receptorok hiánya/csökkent mennyisége áll, melynek hatására nem megy végbe a teljes véralvadás.
Szürke vérlemezke szindróma: ilyenkor a megnövekedett vérlemezkék szürke árnyalatot öltenek – innen kapta az elnevezését. A betegség okozója a véralvadási faktorokat tartalmazó szemcsék hiánya. Igen ritka állapot.
Milyen tünetek esetén gyanakodjon?
- erős menstruációs vérzés
- gyakori orrvérzés
- foghúzás után sokáig tartó vérzés
- gyakori kék-zöld foltok a bőrön
- pontszerű bevérzések a bőrön, nyálkahártyán
Kerülje el a szövődményeket megfelelő kezeléssel
A vérlemezkék funkciózavaraiból adódó vérzékenység leggyakoribb veszélye a vashiányos vérszegénység, ám súlyosabb esetben akár belső vérzéseket is okozhat, nem beszélve a mindennapok apró-cseprő sérülései utáni bevérzések és az erős menstruáció. A diagnózis egy speciális vizsgálattal gyorsan megállapítható. Ehhez egy kevés vért kell venni a pácienstől, majd egy készülék azt méri, hogy egy cső mennyi idő alatt záródik el a vértől.
Ezáltal kiderül, hogy a vérlemezkék normálisan működnek-e, és ha nem, akkor milyen mértékben csökkent a működésük. Amennyiben bebizonyosodik a betegség, súlyosságtól függően az illető vagy véralvadást segítő gyógyszeres kezelésben részesül, vagy intravénásan alvadási faktort kap.
Fontos: a gyógyszeres kezelés műtétek, foghúzás, szülés előtt különösen nagy jelentőséggel bír a nagyobb vérvesztés elkerülése érdekében! Fontos továbbá megjegyezni, hogy aszpirin típusú gyógyszerek és a nem szteroid gyulladáscsökkentők (reumagyógyszerek) szedése vérzékenység esetében tilos, mivel gátolja a vérlemezkék működését.
📅 Időpontfoglalás és elérhetőségek
Tegyél az egészségedért, és próbáld ki a gyógymasszázst Budapesten, az Életerő Stúdióban!
Ne hagyd, hogy a fájdalom korlátozza a mindennapi életedet – foglalj időpontot még ma! 🙌
Lépj a fájdalommentes élet felé!
Telefonszám:
- 📞 +36 70 3258673
- E-mail: ✉️ eleterostudio@gmail.com
- Cím: 📍 XI. kerület, Budapest, Móricz Zsigmond körtér 14
Kövess minket az Életerő Stúdió közösségi média oldalain is, hogy ne maradj le semmiről!
- Facebook:https://www.facebook.com/EleteroStudio
- Instagram:https://www.instagram.com/eleterostudio1117/
- TikTok:https://www.tiktok.com/@eletero_studio
- Youtube: https://www.youtube.com/@eleterostudio
Válaszd a valódi felüdülést és gyógyulást – gyere el, és tapasztalt meg a különbséget! 🌞