pikkelysömör

Pikkelysömör és masszázs

Masszőrként milyen tünetekből ismerhetjük fel, hogy pikkelysömörös a vendégünk?

Ha kezdő, vagy gyakorló masszőr vagy, de még nem találkoztál pikkelysömörös emberrel, akkor az első alkalommal meglepetésként érhet a látvány.

DE!

A pikkelysömör nem fertőz!

Ha nem sebes, nem vérzik, nincs elfertőzve, akkor bátran masszírozzátok vendégeiteket.

Bővebben:

PsoriasisA pikkelysömör, vagy orvosi néven psoriasis, a bőr fokozott elszarusodásával járó betegség, amely fiatal korban jelentkezik. Előfordul, hogy már gyerek korban láthatóak tünetek, de leggyakrabban 20-30- éves kor körül jelentkezik. A tudomány jelenlegi állása szerint teljesen nem gyógyítható, de a tünetek enyhíthetőek. Terápiás kezelések, diéták széles tárházát vehetik igénybe az érintettek.

A pikkelysömör olyan bőrgyógyászati probléma, mely a bőr szarutermelő sejtjeinek túlburjánzásával, fokozott működésével, ezáltal a bőr fokozott elszarusodásával jár. Minden életkorban és bárkinél jelentkezhet.

Az oka a tudomány mai állása szerint még nem tisztázott. Kialakulásában genetikai hajlam és a külső hatások együttesen érvényesülnek. A betegség leginkább időről időre gyógyuló, majd újra kiújuló formában zajlik. A legtöbb esetben fokozatosan súlyosodik a kórkép. Ha valaki genetikailag hajlamos a pikkelysömör kialakulására, akkor rengeteg dolog aktiválhatja. Pl. lázas megbetegedés, gyulladásos folyamatok, egyes gyógyszerek, hormonális változások, táplálkozás, stressz.

A jellegzetes tünetek legtöbbször a test azon tájain jelentkeznek, melyek a legtöbb irritáló hatásnak vannak kitéve (napsütés, szél, ruha dörzsölése stb) Pl. végtagok külső felszíne, könyök- és térdtájék, hajas fejbőr, mellek és has alatti redők, combhajlat, külső nemi szervek. Súlyosabb esetben ráterjed a tenyérre, végtagok belső felszínére és az arcra is.

A pikkelysömörre általában jellemző elváltozások viaszfehér, vaskos pikkelyes felrakódásokra hasonlító pörkök, amelyek szövődménymentes esetben szárazak, nem nedveznek, nem fekélyesednek ki.

Jelentkezhet más módon is Pl. test szerte kölesnyi nagyságú élénkvörös, 1-2 mm átmérőjű, a bőr felszínéből kiemelkedő csomócskák formájában, melyek lassan 2-5 mm nagyságig növekszenek.

Vagy: az egész test felszínén nagyobb, 1-2 cm átmérőjű gócok jelennek meg, melyek összefolyva nagy, térképszerű bőrfelszíneket boríthatnak.

Az esetek többségében a tünetek annyira jellegzetesek, hogy egyéb vizsgálatok nélkül felállítható a diagnózis. Csak ritka esetben van szükség szövettani vizsgálatra. A bőrelváltozások viszkethetnek, de ez nem minden esetben jellemző. Sokszor a pikkelysömörös bőrtünetek helyén átmeneti pigmenthiány alakul ki, világos színű bőrterületeket eredményezve. Gyakran figyelhetők meg tipikus jelenségek pikkelysömörös betegeknél a körmökön is. Egyes esetekben a körömlemezen tűszúrásnyi, pontszerű gödröcskéket láthatunk. Máskor a körömbombához hasonló vastag felrakódások jelentkeznek a körömlemez alatt, aminek következtében a köröm elveszti fényét, deformálódik. Nagyon ritkán jár együtt lázzal, ízületi fájdalommal, hajhullással, kiterjedt körömelváltozásokkal, testszerte jelentkező nyirokcsomó duzzanattal.

A pikkelysömör nem fertőző!

A lakosság nagy része nem ismeri, így a pikkelysömörrel élők társadalmi kirekesztettsége még napjainkban is jellemző. Fontos azonban tudni, hogy a betegség nem fertőz, így a környezet sem kaphatja el azt.

A betegség lefolyása minden embernél más. Vannak akiknél évekig fenn állnak a tünetek, másoknál, rövidebb idő alatt elmúlnak.